Wspólne przeżycie MTV

Na wstępie zaznaczam, że nie zamierzam wartościować kultury, która się dzieje, bo to nie jest niczym nowym ani odkrywczym („O tempora, o mores” – na zepsucie obyczajów zwracał uwagę już Cyceron). Można być o miesiąc, rok, 5, 10, 50 lat starszym i już narzekać na „młodsze pokolenia”, zamiast zrozumieć, że oni przeżywają zupełnie co innego niż to, w czym wystaliśmy do tej pory.

Kiedyś było MTV. To, na którym leciała muzyka, a nie „Date My Mum” itd. Kiedyś umawiało się po szkole w mieszkaniu jednego ze znajomych z klasy, żeby wspólnie odsłuchać nowej kasety, prosto z półki sklepowej. MTV dawało jakąś taką pewność, że następnego dnia wszyscy będą gadali o tym samym, co gwarantowało nam pewne wspólne kulturowe przeżycia (tutaj znowu: wypowiadam sie o kulturze nie wartościująco). Teraz odbywa się to tak, że każdy ma w zasadzie swój spersonalizowany świat, a ich zetknięcie się wywołuje zazwyczaj pozytywne zaskoczenie.

A na co dzień? Trochę izolacja, moim zdaniem. Rozumiem, że potworzyło się tyle gatunków i podgatunków muzycznych, że jeden kanał MTV by tego nie pomieścił oraz że powstaje masa drobnych, bardzo specyficznych subkultur (są tu fani sea punka?:P). Staram się po prostu spojrzeć na podstawowe różnice. Oprócz tego, że nie jesteśmy już skazani na telewizyjną średnią jakość, coś chyba jednak straciliśmy.

Jak sądzicie?

Reklamy
Otagowane , , , , , ,

2 thoughts on “Wspólne przeżycie MTV

  1. asiarav pisze:

    Nawet to BH902010 było już odtworzeniem pewnego wspólnego kulturowego przeżycia, gdyż puszczaliśmy sobie stare odcinki na kasetach VHS :p

  2. m pisze:

    no raczej. wspólne oglądanie Beverly Hills 90210 po lekcjach nas jednoczyło jak nic. i nie przeszkadzało to, że potem każdy wracał do swojego domu – jeden słuchać punka, drugi polskiego rocka, a trzeci jeździł furą rodziców słuchając techno ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: