Gangsterzy z „City of God” inspirują

Dla „relaksu” przedstawiam (najprawdopodobniej fanowski) klip do filmu „Miasto Boga”:

Czytając książkę (autor: Paulo Lins) oraz oglądając film, uderzyła mnie paradoksalna refleksja: pasja bohaterów do życia, działania i umierania za sprawę. Sprawy, oprócz kwestii zachowania życia własnego oraz rodziny, dotyczyły zazwyczaj zaspokajania dość partykularnych spraw, jak męskie rozgrywki o władzę albo o uwagę atrakcyjnej kobiety. Jednak wydaje mi się, że obecna zachodnio/środkowoeuropejska kultura dobrobytu oraz presja ułożenia sobie życia „tak jak reszta społeczeństwa” uśpiła nasze pragnienie życia w totalnym poświęceniu się jakiejś ideologii.

Trochę jest tak, że zamieniliśmy życiową satysfakcję na życiowy komfort (czasem niewiedzy i nieuczestniczenia=płynięcia z prądem), a wolność (i odwagę?) na bezpieczeństwo (czyli kierowanie się strachem?). Isn’t it?

Reklamy
Otagowane , , , ,

2 thoughts on “Gangsterzy z „City of God” inspirują

  1. offtemat pisze:

    Poza tym trzeba też nauczyć się momentalnie podnosić po porażce i już w trakcie otrzepywania taksować położenie i układać w głowie nowy plan. Tak proszę, zachowujmy się w dobie kryzysu, niestabilności, coraz większej konkurencyjności. Inaczej nas zabiją!! :)

  2. offtemat pisze:

    Chciałabym mieć taką determinację do walki o każdą chwilę mojego życia, jak bohaterowie tego filmu/książki. Poza tym ten film pokazuje też, że nie można spoczywać na laurach. Życie bywa cyniczne, w każdej chwili może się wszystko zmienić i możesz dostać „strzał w tył głowy”. A my tak bardzo polegamy na tym wszystkim, co jest w naszym systemie „stałe”…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: